Bukkejagt i Polen BUSTUR
1.-5. august 2027
Er du/I til hygge, jagt og røverhistorier blandt ligesindede jægere, må du ikke gå glip af denne mulighed for at komme på jagt i Polen med fælles bustransport DK-Polen t/r.
Vi kører til Polen i luksus bus efter bukke til brunsten 2026. Bussen samler op ved motorvejen fra Hobro og ned gennem Jylland. Revirerne, der skal jages på, er beliggende i det vestlige Polen. Her vil grupper af jægere blive afleveret og afhentet af polske jægere og tolke. Der vil være rejseleder med fra LB Jagtrejser på denne tur og sørge for alt det praktiske i forbindelse hermed.
Vi ankommer til revirerne i god tid, således alle vil få mulighed for afslapning, inden første pürsch. Det er muligt både for enkeltpersoner og grupper at tilmelde sig turen.
På udrejsen vil der være kage og frugt og når vi når den tysk/polske grænse vil der være morgenmad bestående af sandwich. Der vil under hele busturen være drikkevarer i form af vand/sodavand/kaffe samt en enkelt øl inkl. i prisen.
Efter ankomst til revirerne (mellem kl. 9-12) vil der blive anvist værelser serveret let mad og første aften måltid vil blive serveret ca. kl. 16.00. Herefter holdes der et kort møde med jagtklubben/guiderne om hvorledes det ønskes jagten skal foregå.
Program
1. august 2027: Afrejse fra Lindum/Hobro kl. 21.00 og opsamling ned gennem Jylland.
2. august 2027: Ankomst til revirerne, første pürsch om aftenen.
3.-4. august 2027: Jagt morgen og aften
5. august 2027: Jagt om morgenen, afrejse efter protokolskrivning og morgenmad. Ankomst til DK sent om aftenen.
Man skal forvente første revir forlades ca. kl. 09.00, derefter køres der mod Danmark. Der vil under hele turen blive holdt passende pauser til at strække ben og ryge.
Under hjemtransporten vil der blive udleveret Sandwich- frugt/slik. På hjemturen vil der stadig være fri drikkevarer i form af vand/sodavand/kaffe og en enkelt øl.
Ved booking af rejsen betales depositum på dkr. 3.000.- pr. jæger. Rejsen er først booket når depositum er betalt. Restbeløb + trofædepositum (dkr. 2.695,- pr. buk) betales senest 60 dage før afrejse. Slutregning foregår efter hjemkomst fra rejsen. Se endvidere vores hjemmeside www.LBJagtrejser.dk for vores rejsebetingelser.
3 dages jagt og ophold med fuld forplejning
Pris KUN: dkr. 4.995,-
Prisen inkluderer:
- 3 dages jagt 1:1 (6 pürsch)
- 3 (4) dages ophold med fuld forplejning
- Ophold i delt dobbeltværelse
- Dansk rejseleder
- Forplejning i bussen
Prisen inkluderer IKKE:
- Polsk voucher og administration dkr. 500,-
- Kørsel på reviret ca. 50 euro pr. pürsch
- Bustransport DK-Polen t/r, dkr. 1.695,
- Evt. enkeltværelse dkr. 250,- pr. døgn
- Evt. drikkepenge
- Parykbuk samt vildsvin efter prislisten
- Anskudt buk dkr. 2.695,- (ved fastpris, anskudt = nedlagt))
- Afskydning efter prisliste eller faste priser:
- Fast pris pr. buk uanset størrelse dkr. 2.695,-
- 2 trins fastpris:
- Buk 0-349 g netto dkr. 2.695,-
- Buk over 349 g netto dkr. 4.595,-
- 3 trins Fastpris:
- Buk 0-349 g netto dkr. 2.695,-
- Buk 350-399 g netto dkr. 4.595,-
- Buk 400 g netto og op dkr. 6.995,-
Eller efter konkret tilbud
Ved tilmelding bedes oplyst:
- Forventet antal bukke der ønskes nedlagt
- Ønsker for størrelse af bukkene
- Evt. ønske om enkeltværelse